Otwórz player w nowym oknie

Zbigniew Ziobro: Wiceprezes TSUE postąpiła bezprawnie

Zbigniew Ziobro:  Wiceprezes TSUE postąpiła bezprawnie

„Dużo słyszymy o praworządności, o tym, że sądy są niezależne i niezawisłe. Tymczasem co robi Komisja Europejska? Przeprowadza ostentacyjną operację medialną bez ukrywania intencji, że chce wymusić na premierze suwerennego państwa, aby ten wycofał wniosek do sądu konstytucyjnego” – mówił w Poranku „Siódma 9” minister sprawiedliwości-prokurator generalny oraz lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości przyznał, że jest po rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim na temat reformy sądownictwa oraz zmian w zakresie działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 „Solidarna Polska nigdy nie zaakceptuje sytuacji, w której Bruksela łamiąc traktaty i polską konstytucję, narzuca nam rozwiązania związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości” - mówił.

Ziobro przypomniał, że reforma sądownictwa została zablokowana przed czterema laty, kiedy prezydent Andrzej Duda zawetował przygotowaną w tej sprawie ustawę. Minister sprawiedliwości skrytykował także premiera Mateusza Morawieckiego za negocjacje w sprawie polskiej reformy z ówczesnym przewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Ziobro podkreślił również, że w tej chwili konieczne jest dokończenie reformy sprawiedliwości. W związku z tym lider Solidarnej Polski przekonuje Jarosława Kaczyńskiego i innych najważniejszych polityków PiS do "zdecydowanej reformy". Według słów Ziobry, porozumienie z liderem PiS w sprawie reformy sądownictwa jest bliskie.

Minister sprawiedliwości odniósł się także do sprawy nałożenia na Polskę kary ws. kopalni w Turowie. Według to przykład na "kolejne upokarzanie Polski".

„Tu mamy dopiero początek postępowania. Jest wydane postanowienie zabezpieczające. Ono nie może być równoznaczne z karą. Mimo tych zapisów, pani sędzia postąpiła bezprawnie. Nie możemy ulec bezprawnym atakom” – powiedział polityk.

„Gdyby Polska dostosowała się do bezprawnej decyzji sędzi TSUE, oznaczałoby to zamknięcie kopalni i katastrofalne skutki. Ogromne koszty społeczne, utratę pracy przez dziesiątki tysięcy ludzi, zagrożenie energetyczne dla Polski” – dodał minister.

Ziobro odniósł się także do sytuacji z wnioskiem premiera do Trybunału Konstytucyjnego. Komisja Europejska chciała wymusić na premierze wycofanie wniosku do Trybunału. Zbigniew Ziobro wskazał w tej sprawie na pewne podobieństwa do zależności od Związku Sowieckiego w minionych latach.

„Dużo słyszymy o praworządności, o tym, że sądy są niezależne i niezawisłe. Tymczasem co robi Komisja Europejska? Przeprowadza ostentacyjną operację medialną bez ukrywania intencji, że chce wymusić na premierze suwerennego państwa, aby ten wycofał wniosek do sądu konstytucyjnego. Czy pozwoliłaby sobie na takie działania wobec kanclerz Niemiec czy prezydenta Francji? Wydaje się to mało prawdopodobne. To pokazuje jak nas traktują, ale również jak KE traktuje niezależność trybunału. W sytuacji, kiedy TK może orzec wyrok, którego nie jest pewna Bruksela, to niezależność nie jest już wartością. Forma tego listu jest skandaliczna. To traktowanie kolonialne Polski. Wracając do czasów minionych, kiedy byliśmy pod butem Związku Sowieckiego, to komisarze sowieccy nie pozwalali sobie na publiczną ostentację. Oczywiście widzę ogromne różnice między tymi czasami. Dzisiaj możemy o tym mówić, ale nie zmienia to faktu, że wtedy był szantaż militarny czołgami, a teraz jest szantaż finansowy” – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA