Otwórz player w nowym oknie

Dr Sebastian Gajewski: Perspektywa Polexitu jest iluzoryczna

Dr Sebastian Gajewski: Perspektywa Polexitu jest iluzoryczna

„Tuskowi chodzi o zmobilizowanie elektoratu PO hasłem Polexitu i stworzenie wizerunku PO jako tej partii, która utrzyma Polskę w UE. Perspektywa Polexitu w warunkach Polski jest iluzoryczna, ale biorąc pod uwagę elektorat opozycji, dla którego członkostwo w UE jest wartością, może się to okazać sensowną strategią” – mówił w Poranku „Siódma 9” dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

Dr Gajewski ocenił w rozmowie pomysł zmiany konstytucji, w której Donald Tusk chce zapisać trudniejsze wyjście z Unii Europejskiej.

„Patrząc z perspektywy prawnej, to pomysł zmiany konstytucji musi generować sceptycyzm. Zasadą w prawie konstytucyjnym jest to, że ustawy zasadnicze pisze się na lata. Zmiana konstytucji musi być czymś ekstraordynaryjnym. Konstytucji się nie zmienia, a jeśli już, to tylko bardzo rzadko i wtedy, gdy to jest konieczne. Budzi to sceptycyzm” - ocenił.

Ekspert dodał, że wszystkie te zmiany nie są do niczego potrzebne, „poza tym, że są one potrzebne formacjom z czysto politycznego punktu widzenia”.

„Ta propozycja pokazuje, w którym kierunku zmierza PO. Tuskowi chodzi o zmobilizowanie elektoratu PO hasłem Polexitu i stworzenie wizerunku PO jako tej partii, która utrzyma Polskę w UE. Perspektywa Polexitu w warunkach Polski jest iluzoryczna, ale biorąc pod uwagę elektorat opozycji, dla którego członkostwo w UE jest wartością, może się to okazać sensowną strategią” - powiedział.

„Sądzę, że perspektywa pozytywnej odpowiedzi PiS na propozycję Tuska jest realna. PiS może się obawiać, że Tuskowi uda się uczynić z Polexitu główny temat kampanii wyborczej, co byłoby dla PiS niekorzystne” – stwierdził dr Gajewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA