Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Krawczyk na temat wyniku wyborów parlamentarnych w Niemczech

Tomasz Krawczyk na temat wyniku wyborów parlamentarnych w Niemczech

„Nie było przywódcy europejskiego tak otwartego na wysłuchanie polskiego punktu widzenia, jak Angela Merkel. Myślę, że możemy spodziewać się teraz bardziej krytycznego spojrzenia na Warszawę ze strony niemieckich rządzących” – powiedział w Poranku „Siódma9” Tomasz Krawczyk, niemcoznawca.

Analizował wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech.

„Wielkimi przegranymi tych wyborów są chadecy. Mimo, że podczas ostatniego tygodnia nadrobili w sondażach 5-6 %, to wynik, który osiągnęli w wyborach może uniemożliwić im utworzenie rządu. Do grona przegranych można zaliczyć także Zielonych, ponieważ jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o realnej szansie na historyczne zwycięstwo tej partii” – mówił Tomasz Krawczyk. Zdaniem eksperta partią, która również może nie być zadowolona z wyniku niedzielnych wyborów jest AFD.

Czy odejście Angeli Merkel wpłynie znacząco na zmianę w relacjach na linii Berlin-Warszawa?

„Nie spodziewam się fundamentalnych zmian, ale na pewno będzie znacznie trudniej znaleźć gotowość do bycia wysłuchanym w Berlinie. Trzeba podkreślić, że nie było przywódcy europejskiego tak otwartego na wysłuchanie polskiego punktu widzenia, jak Angela Merkel. Myślę, że możemy spodziewać się teraz bardziej krytycznego spojrzenia na Warszawę ze strony niemieckich rządzących” – mówił rozmówca Karola Gaca.

W rozmowie pojawił się również wątek ewentualnych przyszłych koalicji rządowych w Niemczech.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA