Otwórz player w nowym oknie

Paweł Ukielski: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego mają budować wspólnotę

Paweł Ukielski: Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego mają budować wspólnotę

„Gdy tworzyliśmy muzeum to ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, bardzo duży akcent położył na to, żeby oprócz budowania muzeum, nasz zespól przygotował też obchody wybuchu PW. Już wówczas był pomysł, żeby to były obchody dużo bardziej włączające i budujące wspólnotę, żeby nie były tylko dla oficjeli. Ten entuzjazm udało się wtedy zbudować” – powiedział w Poranku „Siódma9” dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Początek dyskusji dotyczył tegorocznych obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku koncert „Warszawiacy śpiewają Koncert (nie)zakazane piosenki” odbędzie się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godz. 20:30.

„Nie będzie to kilkadziesiąt tysięcy, ale kilka tysięcy osób, które będą mogły razem zaśpiewać. Zachęcam także do śpiewania przy telewizorach. To jest akcja, która pokazuje wspólnotowość. 1 sierpnia to rocznica radosna: powstańcy i cywile przez pierwsze dni, zwłaszcza 1 sierpnia przeżywali euforię, zatem tak chcemy to pokazywać i wspólne śpiewanie temu ma służyć – mówił dr Paweł Ukielski.

W rozmowie powrócono także do początków Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Gdy tworzyliśmy muzeum to ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, bardzo duży akcent położył na to, żeby oprócz budowania muzeum, nasz zespól przygotował też  obchody wybuchu PW. Już wówczas był pomysł, żeby to były obchody dużo bardziej włączające i budujące wspólnotę, żeby nie były tylko dla oficjeli. Ten entuzjazm udało się wtedy zbudować” – dodał Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA