Otwórz player w nowym oknie

Mariusz Błaszczak: W Polsce pojawi się najnowocześniejsza wersja czołgów Abrams

Mariusz Błaszczak: W Polsce pojawi się najnowocześniejsza wersja czołgów Abrams

„Czołgi Abrams będą stacjonowały w Polsce na wschód od Wisły i będą odstraszały ew. agresora. Od wieków istnieją szlaki, którymi posługuje się wojsko i one wynikają z uwarunkowań geograficznych. Od Bramy Smoleńskiej na Nizinę Polską wiedzie szlak, a my, w odróżnieniu od rządów PO-PSL, ustawiamy czołgi na wschodzie naszego kraju. Koalicja PO-PSL ustawiała Leopardy w Żaganiu, a to bezpieczeństwu nie służyło” – powiedział w Poranku „Siódma9” Mariusz Błaszczak (Ministerstwo Obrony Narodowej).

Początek rozmowy Marcina Fijołka z szefem resortu obrony narodowej dotyczyła porozumienia zawartego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami. Zdaniem ministra Błaszczaka jest to „bardzo złe porozumienie, obniżające bezpieczeństwo naszej części Europy”.

„Porozumienie szczególnie wymierzone jest w Ukrainę, dlatego że umożliwia Rosji stosowanie oręża w postaci zakręcania kurka z gazem. To oręż wykorzystywany przez Rosję chociażby w 2009 roku, kiedy zimą wstrzymano dostawy gazu na Ukrainę” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

W rozmowie poruszono też temat ustawy medialnej.

„Nie chodzi tu o jakieś sympatie czy antypatie, ale o zasady. Ustawa nie jest w nikogo wymierzona. To są zasady, które są przestrzegane m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie właściciele mediów z obcego państwa nie mogą dominować na rynku medialnym. Tak się dzieje także w państwach europejskich” – stwierdził polityk.

Wspomniano również o reformie wymiaru sprawiedliwości.

„Ten proces nie został zakończony. Nasze zadowolenie bądź jego brak nie mają większego znaczenia. Najważniejsze jest to, że Polacy nie są zadowoleni z wymiaru sprawiedliwości. Powszechnie wciąż jest takie odczucie, że wymiar sprawiedliwości nie jest sprawiedliwy. To trzeba zmienić (…) Powszechne jest odczucie, że wymiar sprawiedliwości jest ułomny” – twierdził minister Błaszczak, dodając że jego zdaniem „reforma wymiaru sprawiedliwości trwa długo, ze względu na totalną opozycję”.

W wywiadzie nie mogło zabraknąć tematu modernizacji polskiej armii. Rozmawiano między innymi na temat decyzji o zakupie amerykańskich czołgów Abrams.

„Rozmowy trwają. Sama decyzja, w postaci uchwały o wieloletnim programie rządu polskiego, została poprzedzona rozmowami. Jesteśmy umówieni, co do skali/zakresu w jakiej wersji czołgi Abrams trafią do Polski. Podkreślam, że chodzi o ich najnowocześniejszą wersję (...) Tak jak myśliwce F35 były skokiem technologicznym w siłach powietrznych, tak samo czołgi Abrams będą epokową zmianą w wojskach pancernych. (…) Pierwsze Abramsy pojawią się u nas w przyszłym roku” – zapowiedział rozmówca Marcina Fijołka.

Pod koniec rozmowy poruszono temat wypowiedzi ministra dot. Bramy Smoleńskiej. O co z nią chodziło?

„Chodziło o hejt totalnych. Czołgi Abrams będą stacjonowały w Polsce na wschód od Wisły i będą odstraszały ew. agresora. Od wieków istnieją szlaki, którymi posługuje się wojsko i one wynikają z uwarunkowań geograficznych. Od Bramy Smoleńskiej na Nizinę Polską wiedzie szlak, a my, w odróżnieniu od rządów PO-PSL, ustawiamy czołgi na wschodzie naszego kraju. Koalicja PO-PSL ustawiała Leopardy w Żaganiu, a to bezpieczeństwu nie służyło” – odpowiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA