Otwórz player w nowym oknie

Estera Flieger: Uprawianie polityki historycznej nie jest oznaką kryzysu demokracji danego państwa

Estera Flieger: Uprawianie polityki historycznej nie jest oznaką kryzysu demokracji danego państwa

„Historia zawsze wiąże się z polityką. (…) Wiem, że termin polityka historyczna, której jestem zwolenniczką i obrończynią, budzi ogromne emocje i sprzeciw po stronie liberalnej i lewicowej. Należy pamiętać o tym, że każda demokracja zachodnia też uprawia politykę historyczną. To nie jest coś, co cechuje jedynie państwa, które mają kryzys demokracji” – powiedziała w Poranku „Siódma9” Estera Flieger (ngo.pl). 

Rozmowa dotyczyła tekstu, który dziennikarka napisała dla „Rzeczpospolitej”. Tekst dotyczył m.in. polityki historycznej oraz stosunków polsko-żydowskich.

„Problem polega na tym, że kiedy obecnie rozmawiamy o historii to rozmawiamy o polityce. Tekst który napisałam dla Rzeczpospolitej jest protestem przeciwko uskrajnieniu debaty historycznej” – mówiła rozmówczyni Marcina Fijołka.

„Historia zawsze wiąże się z polityką. (…) Wiem, że termin polityka historyczna, której jestem zwolenniczką i obrończynią, budzi ogromne emocje i sprzeciw po stronie liberalnej i lewicowej. Należy pamiętać o tym, że każda demokracja zachodnia też uprawia politykę historyczną, to nie jest coś, co cechuje państwa, które mają kryzys demokracji” – dodała.

„W naszej historii chciałabym, żeby było miejsce na opowiadanie o Jedwabnem i o Wołyniu. Chodzi o mówienie o momentach, gdy grupa Polaków zachowywała się w sposób, za który możemy dziś się wstydzić, a z drugiej strony chodzi o to, żeby było miejsce na mówienie chociażby o Sprawiedliwych [wśród Narodów Świata]” – kontynuowała dziennikarka.

W rozmowie pojawił się też m.in. wątek Żołnierzy Wyklętych.

„Temat Żołnierzy Wyklętych został całkowicie oddany przez lewicę. Rdzeń podziemia niepodległościowego to był przedwojenny PPS. Dziwię się więc, że lewica sprowadziła samą siebie do narożnika, mówiąc że Wyklęci to teraz tylko kultura stadionowa, kibicowska. Zgadzam się z prof. Rafałem Wnukiem, że lewica jest dobra w dekonstrukcji, ale nie potrafi niczego innego zaproponować. Jej podejście do podziemia niepodległościowego pozostaje dla mnie niezrozumiałe” – powiedział Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA