Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Stefanek: Zależy nam na tym, aby nagradzać ludzi wzorujących się na rotmistrzu Pileckim

Tomasz Stefanek: Zależy nam na tym, aby nagradzać ludzi wzorujących się na rotmistrzu Pileckim

„Szukamy rozmaitych form na opowiadanie historii Witolda Pileckiego. Wyzwaniem jest wciąż wprowadzenie postaci rotmistrza, jego losów i tego, co symbolizuje do międzynarodowej dyskusji o historii” - powiedział w Poranku „Siódma9” Tomasz Stefanek (Instytut Pileckiego).

Pierwsza cześć rozmowy dotyczyła 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego.

„Jest kilka dat związanych z historią rotmistrza Pileckiego, jednak w tym roku okrągła rocznica urodzin sprawia, że najbardziej koncentrujemy się na 13 maja. Jest to dzień ostatecznie potwierdzony przez archiwistów, którzy dotarli ostatnio do metryki z chrztu Pileckiego, znalezionej w Rosji. Ten dokument utwierdził badaczy, co do daty narodzin rotmistrza, ponieważ wcześniej była ona niepewna. To pismo rzuca również światło na pochodzenie, korzenie i środowisko z jakiego się wywodzi. Wychowywał się wśród zesłańców z Powstania Styczniowego i ich potomków. Choć dziś biografia Pileckiego jest już dobrze przebadana, to zdarzają się pewne niewiadome a z nimi ciekawe odkrycia” - mówił Gość Poranka.

W rozmowie poruszono wątek promowania historii rotmistrza.

„Rozpoczął się czas Pileckiego na Zachodzie. Rośnie świadomość tego, że jest on bohaterem Polski, Europy, a nawet świata, bo przesłanie płynące z jego biografii jest uniwersalne. Przez to stworzyliśmy międzynarodową nagrodę literacką jego imienia, która będzie przyznawana książkom opowiadającym o doświadczeniach dwóch totalitaryzmów. Nagroda jest inspirowana biografią rotmistrza napisaną przez Jack’a Fairweathera pt. «The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz». Zależy nam na tym, by nagradzać ludzi wzorujących się na Pileckim, którzy stoją w obronie słabszych i potrzebujących” – tłumaczył rozmówca Marcina Fijołka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

foto.Wikipedia.org

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA