Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Rzymkowski: Od poniedziałku możliwy jest powrót do szkół klas I-III

Tomasz Rzymkowski: Od poniedziałku możliwy jest powrót do szkół klas I-III

„Nie chcę przesądzać, ale jeśli sytuacja będzie wyglądała tak, jak pod koniec ub. tygodnia, czyli będziemy notować realny spadek liczby nowych zachorowań, to duże prawdopodobieństwo, że od poniedziałku w przyszłym tygodniu - ale warunkuję to od sytuacji w najbliższych dniach - klasy I-III mogłyby wrócić do szkół” – powiedział w poranku „Siódma 9” Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Rzymkowski został zapytany o powrót do szkół poszczególnych roczników.

„Wydaje mi się, że otworzymy w części Polski, a w tych województwach, gdzie sytuacja będzie dynamiczna, możliwe, że przedłużymy dotychczasowe obostrzenia. Decyzję prawdopodobnie zakomunikujemy w środę” - mówił.

„Mamy świadomość, że nauczanie zdalne nie jest nauczaniem, którego oczekują dzieci, rodzice i nauczyciele. Wszyscy chcemy trybu stacjonarnego. Jeśli wskaźniki będą dobre, to będą kolejne roczniki i klasy otwierane. Pamiętajmy, że na początku maja mamy matury i to też trzeba wkomponować w otwieranie szkół. Ewentualny powrót młodzieży do szkół średnich nastąpiłby po maturach” - dodał.

Wiceminister przyznał, że współczuje uczniom i studentom, którzy podczas swojej edukacji trafili na pandemię.

„Można to zjawisko porównać tylko z II wojną światową, gdzie ograniczone były możliwości kształcenia się stacjonarnie. To pierwsze tego typu zjawisko po 70 latach, gdzie nastąpiło zachwianie. Miejmy nadzieję, że część tych braków zostanie zniwelowana. Egzaminy będą pewnym miernikiem” - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA