Otwórz player w nowym oknie

Ks. prof. Marcin Kowalski: Chrystus zwraca uwagę na fakt, że świątynia nie jest miejscem handlu z Bogiem

Ks. prof. Marcin Kowalski: Chrystus zwraca uwagę na fakt, że świątynia nie jest miejscem handlu z Bogiem

„Chrystus zwraca uwagę na fakt, że świątynia jest miejscem, gdzie nie handluje się z Bogiem, ale oddaje mu się całe życie, tak jak On oddaje swoje życie nam. Jezus pokazuje w Ewangelii, że nasza relacja z Bogiem nie może opierać się na regułach transakcji handlowych” – powiedział w Poranku „Siódma9” ks. prof. Marcin Kowalski (Stacja7), który w rozmowie z Karolem Gacem przybliżał Słuchaczom czytania z III Niedzieli Wielkiego Postu.

Początek piątkowej rozmowy dotyczył Dekalogu.

„Dekalog to pierwszy krok życia chrześcijańskiego” – powiedział ks. Kowalski.

„Uderza mnie fakt wprowadzenia tego prawa. Pan Bóg daje Dekalog Izraelowi od razu po wyprowadzeniu ich z niewoli egipskiej i po zawarciu z nimi Przymierza. To prawo nie ma ograniczać ich wolności, ale właśnie ma służyć temu, żeby nie wrócili do Egiptu, żeby już więcej nie powtórzyła się tragiczna historia niewolniczego pobytu w innym kraju” – mówił rozmówca Karola Gaca.

„Prawa zawarte w Dekalogu mają strzec naszej wolności. Chodzi w nich o to, żebyśmy nie stali się niewolnikami naszych słabości, grzechu, struktur zła. One mają strzec życia i je afirmować” – kontynuował Gość Poranka „Siódma9”.

„Od Dekalogu przechodzimy w liturgii III Niedzieli Wielkiego Postu do Chrystusa, który ogłasza mądrość Krzyża niweczącego mądrość tego świata. Paweł mówi, że dla Greków Krzyż jest głupotą, a dla Żydów skandalem (…) Dla chrześcijanina Krzyż Chrystusa jest mądrością, mocą Bożą. Jest to wzór naszego życia, w którym jesteśmy wierni naszej Bożej, życiowej misji” – powiedział współtwórca „Jutro Niedziela”.

Pod koniec rozmowy poruszyliśmy temat niedzielnej Ewangelii. Ksiądz mówił m.in. o „Świętym gniewie Jezusa”.

„Pojawia się tu epizod oczyszczenia świątyni. Jezus widząc porozstawiane kramy, kręci bicz ze sznurków i rozrzuca stoły bankierów. Nie chodzi tu jednak o oczyszczenie miejsca w sposób fizyczny. Nie chodzi o to, żeby powstrzymać kult świątynny, ale chodzi o coś głębszego. Jezus naśladuje gest prorocki Jeremiasza, w którym prorok dokonał podobnej czynności” – mówił ks. prof. Marcin Kowalski.

„Chrystus zwraca uwagę na fakt, że świątynia jest miejscem, gdzie nie handluje się z Bogiem, ale oddaje mu się całe życie, tak jak On oddaje swoje życie nam. Jezus pokazuje w Ewangelii, że nasza relacja z Bogiem nie może opierać się na regułach transakcji handlowych” – podkreślił Gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA