Otwórz player w nowym oknie

Michał Potocki: Nawalny może się kojarzyć Putinowi z nim samym sprzed 20 lat

Michał Potocki: Nawalny może się kojarzyć Putinowi z nim samym sprzed 20 lat

„Ma niesamowity pęd i rządzę władzy. To sprawia, że jest bardzo zdolnym politykiem. Kreml powinien się go obawiać” – powiedział w Poranku "Siódma9" Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej.

Gość Anny Czytowskiej mówił o Aleksieju Nawalnym, protestach opozycji oraz planowanych zmianach w przepisach dotyczących polityki historycznej.

Michał Potocki jest zaskoczony liczbą miast w których odbyły się demonstracje w obronie Nawalnego, oraz skalą protestujących w niektórych z nich. „Kilka tysięcy osób w Irkucku, Barnaule, Władywostoku, Jekaterynburgu... To są bardzo duże liczby jak na rosyjską prowincję i kilkudziesięciostopniowe mrozy. I jak na to, że bariera wyjścia na ulicę w nielegalnym proteście jest dużo wyższa niż w Moskwie czy Petersburgu, gdzie jest raźniej, człowiek jest bardziej anonimowy i mniej zagrożony, np. utratą pracy z przyczyn politycznych. Nawet jak ją się straci, to w Moskwie łatwiej znaleźć pracę niż w Barnaule” – stwierdził.

W ubiegły weekend zatrzymano podczas demonstracji 3 tysiące osób. „To największa liczba osób zatrzymana w ciągu jednego dnia, od czasu upadku Związku Radzieckiego. Ponad połowa to zatrzymani w Moskwie. W stolicy akcje policji były najbardziej radykalne. Tam najczęściej dochodziło do starć. Władze zdają sobie sprawę z powagi sytuacji” – zauważył.

Zdaniem Michała Potockiego, Aleksiej Nawalny jest najpoważniejszym przeciwnikiem Władimira Putina od czasów Michaiła Chodorkowskiego. „W ciągu 20 ostatnich lat nie było tak poważnego zagrożenia. Nie było człowieka, który byłby tak zdolnym politykiem, który miałby tak duży talent komunikacyjny (...) Przy okazji jest to człowiek, który ma niesamowity pęd do władzy, rządzę władzy i niesamowite parcie na szkło. To wszystko sprawia, że jest to bardzo zdolny polityk. Kreml powinien się go obawiać. Wydaje mi się, że Nawalny może się Putinowi kojażyć z nim samym sprzed 20 lat, kiedy sam Putin dochodził do władzy. Parę cech Nawalnego przypomina Putina z tamtych czasów. To są cechy, które wtedy Rosjan zachwyciły” – podkreślił.

Trwają prace nad ustawą, na mocy której nie będzie można powiedzieć, że Trzecia Rzesza wspólnie ze Związkiem Radzieckim napadły w 1939 roku na Polskę. „Już na podstawie obecnie obowiązujących przepisów tego typu porównania mogą być ryzykowne. Był przypadek w Permie, kiedy człowiek za podanie dalej wpisu o 17 września w mediach społecznościowych, został ukarany grzywną. Teraz Kreml tworzy kolejny instrument by za tego typu czyny karać” – stwierdził.

Michał Potocki mówił także o przyszłej współpracy Rosji z amerykańską administracją Joe Bidena. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA