Otwórz player w nowym oknie

Piotr Zgorzelski: PO rozbiła pakt senacki. Senatorowie PSL nie są od tego, by poprawiać dobre samopoczucie senatorów PO

Piotr Zgorzelski: PO rozbiła pakt senacki. Senatorowie PSL nie są od tego, by poprawiać dobre samopoczucie senatorów PO

„Sprawa nie rozejdzie się po kościach, bo PO swoim postępowaniem rozbiła ten pakt senacki, który miał szansę być wspólnotą celów ideowych, programowych i wartości, a wszystko zostało podeptane i jest tylko wspólnotą obrony jednego stołka – marszałka Senatu” – mówił w poranku „Siódma 9” wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL-Koalicja Polska).

W jednym z największych litewskich mediów, Arunas Valinskas, były marszałek litewskiego Sejmu, nawoływał do fizycznej rozprawy z litewskimi Polakami, którzy wspierają Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Arunas Valinskas mówiąc o Polakach i ich liderze Waldemarze Tomaszewskim powiedział: „Takich na ogół powinno się rozstrzeliwać po jednym na rok, zaczynając od niego”. W tej sprawie zareagował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

„Wystąpiłem do marszałka litewskiego Sejmu, ale i polskiego MSZ. Chodziło mi o to, by na dobrej współpracy polsko-litewskiej nie kładły się cieniem takie głupie, narracyjne triki. Jeśli się nawołuje do wyeliminowania drugiego człowieka, to zalicza się to do mowy nienawiści. Kilka tygodni temu byłem na Litwie i byłem pozytywnie zaskoczony tym, jak Litwini przepracowali swoją traumę. Wydawało mi się, że te relacje są na dobrym poziomie. Relacje można budować tylko na prawdzie, a tu nagle takie stwierdzenie. Musiałem zareagować, aby usłyszeć, co mają do powiedzenia nasi partnerzy i czy będą to potępiać. Oczekuję też reakcji polskiego MSZ. Dla mnie sprawy wschodnie są bardzo ważne” – powiedział rozmówca Karola Gaca.

Wicemarszałek Sejmu był także pytany o senackie głosowanie ws. Piątki dla zwierząt. Jak powiedział, „sprawa nie rozejdzie się po kościach”.

„PO swoim postępowaniem rozbiła pakt senacki, który miał szansę być wspólnotą celów ideowych, programowych i wartości, a wszystko zostało podeptane i jest tylko wspólnotą obrony jednego stołka – marszałka Senatu. Mówię to bardziej instytucjonalnie, bo Tomasz Grodzki dba o to, by relacje były zachowane” - tłumaczył.

Zgorzelski ocenił, że polityka uprawiana na podstawie badań, sondaży, Facebooka „prowadzi PO do odtwórczego prowadzenia polityki, a nie wybiegania w przyszłość, czy stawiania się w sprawach oczywistych”.

„Ta ustawa od samego początku była źle prowadzona. To swoiste embargo na własne produkty. Nie znam takiego drugiego kraju, który by nakładał embargo na własne produkty. To wszystko było dla nas absurdalne, podszyte emocją. Zaufanie zostało podważone i myślę, że trzeba wskazywać jako winnego PO, która doprowadziła do rozpadu większości. Senatorowie PSL powinni być teraz roztropnym centrum, które będzie popierało dobre projekty, a głosowało przeciw złym, ponieważ senatorowie PSL nie są od tego, by poprawiać dobre samopoczucie senatorów PO” - podkreślił.

„Etap automatyzmu w stanowieniu prawa w Senacie definitywnie się zakończył. Senatorowie PSL nie będą głosowali z góry za projektami byłych już naszych koalicjantów. Będą się im mocno przyglądali i głosowali zgodnie z sumieniem” – dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

 

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA