Otwórz player w nowym oknie

Tomasz Terlikowski: Papież Franciszek proponuje nam pewną utopię chrześcijańską

Tomasz Terlikowski: Papież Franciszek proponuje nam pewną utopię chrześcijańską

„Papież Franciszek proponuje nam pewną utopię chrześcijańską. Gdybyśmy mieli zbudować taki świat to byłby piękny” – powiedział w poranku „Siódma 9” Tomasz Terlikowski. Publicysta i teolog był pytany przez Michała Kłosowskiego o najnowszą encyklikę papieża Franciszka „Fratelli Tutti”.

Dokument zawiera w sobie kilka niepodnoszonych wcześniej kwestii, jak na przykład krytykę koncepcji „wojny sprawiedliwej”. Tomasz Terlikowski nazwał ją utopijną.

„Ta piękna wizja zakłada, że nie było grzechu pierworodnego. Oczywiście utopia też jest potrzebna. Ludzie potrzebują pewnej utopii, by było do czego dążyć. Jako chrześcijanie wiemy, że tam nie dojdziemy, ale potrzebujemy tego punktu dojścia. Utopia nie jest najmocniejszym elementem tej encykliki, ale jest piękna, fascynuje, momentami irytuje. Kiedy czytamy «Nigdy więcej wojny» to jest to słuszny postulat, ale zadajemy sobie pytanie: «Co z interwencjami pokojowymi?»” – zastanawiał się gość Poranka.

Encyklika "Fratelli Tutti" jest określana jako podsumowanie wszystkich dotychczasowych działań i słów papieża.

„Idea braterstwa jest u papieża Franciszka bardzo szeroka. Wyraźnie widać, że jest inspirowana wspólnym dokumentem z wielki imamem Ahmadem al-Tayyebem. Widać też silny wpływ kontaktów z patriarchą Bartłomiejem. W świecie prawosławnym jest takim rzecznikiem wielkiego otwarcia, także braterskiego. Również bardzo dużo mówi o ekologii. Te wzajemne wpływy wyraźnie widać” – zauważył Tomasz Terlikowski.

Gość Michała Kłosowskiego zwrócił uwagę, że papież wraca w najnowszej encyklice do idei pamięci.

„«Nie możemy zapomnieć» - to jest obawa wyraźnie obecna w papieżu, że nasza kultura jest kulturą zapomnienia. Zrywamy więzi. Stąd papież bardzo często mówi do dzieci: «Wróćcie do swoich dziadków, pamiętajcie». On widzi jak w Ameryce Łacińskiej te pierwotne kultury, ale także kultury związane z tradycją łacińską, latynoską – zamierają. Wszystko zastępuje kultura globalna, pozbawiona korzeni” – stwierdził.

„Papież mówi bardzo ciekawą myśl na temat podziałów historycznych. Nie mówi «zapomnijmy», ale mówi: «przebaczenie nie oznacza zapomnienia, przebaczenie nie oznacza, że przestajemy widzieć co się stało i przebaczenie zawsze wymaga sprawiedliwości». Mówiąc inaczej: są takie działania, w których nie będzie pojednania, nawet jeśli ono jest konieczne, jeśli nie będzie jakiejś formy sprawiedliwości. To mocno wybrzmiewa w tym dokumencie” – mówił Tomasz Terlikowski.

„Nie ma możliwości pojednania, jeśli nie dokona się jakiś akt sprawiedliwości. Z tej perspektywy pamięć jest istotą jako źródło naszej tożsamości. Nie mamy swojej tożsamości jeśli nie pamiętamy. Dotyczy to nas jako jednostek. Musimy pamiętać o historii naszej rodziny, swojego kraju, swojej cywilizacji, swojego kościoła, swoich społeczeństw. Nie ma państwa bez pamięci, wspólnej pamięci. Pamięć nie oznacza tego samego, co historia. Nie ma także wspólnoty wiary bez pamięci” – kontynuował gość Poranka „Siódma 9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA