Otwórz player w nowym oknie

Olga Kowalska („Wielki Buk”) na temat Literackiej Nagrody Nobla 2020

Olga Kowalska („Wielki Buk”) na temat Literackiej Nagrody Nobla 2020

„Tegoroczna literacka Nagroda Nobla będzie szczególnie znacząca” – powiedziała w poranku „Siódma 9” Olga Kowalska (autorka bloga „Wielki Buk”). W rozmowie z Michałem Kłosowskim podkreśliła wagę literackiego Nobla i wskazała główne trendy w literaturze polskiej i światowej.

„Nagoda Nobla wciąż pozostaje jednym z najwyższych laurów dla każdego pisarza. Jest również wyznacznikiem jakości, dla osób aspirujących do miana tych, którzy czytają to, co należy czytać. Nagroda Nobla jest swoistym brandem, jest siłą napędową, czymś co faktycznie wyznacza kierunek w świecie literatury” - powiedziała rozmówczyni Michała Kłosowskiego na początku rozmowy w poranku rozgłośni katolickich „Siódma9”.

Na pytanie o to, czego można spodziewać się po literackim Noblu 2020, Olga Kowalska odparła.

„To będzie nowy rozdział w historii literackiej Nagrody Nobla, ze względu na te wszystkie kontrowersje, którymi były naznaczone te ostatnie lata. Te ostatnie trzy lata to był okres, który naznaczył historię literackiej Nagrody Nobla poprzez oskarżenia o molestowanie seksualne, malwersacje finansowe, skandale związane z wyciekami wyników. Przetasowano jury, odeszli jego znani i szanowani członkowie. Również ten zeszłoroczny literacki Nobel obarczony był ogromnymi kontrowersjami, które eksplodowały bardziej na Zachodzie, niż w Polsce. Warto wspomnieć, Nobel dla Olgi Tokarczuk był tym Noblem zaległym, za rok 2018. W 2019 roku nagrodę przyznano austriackiemu pisarzowi, Peterowi Handke, co wywołało zdecydowane kontrowersje na Zachodzie i przyciągnęło większość uwagi. Handke kilka lat temu opowiedział się po jednej ze stron konflikt w Jugosławii, przeciwko Bośniakom, poparł nawet samego Milosevica. Te wszystkie wydarzenia, te wszystkie opinii odżyły po tym, jak wygrał w zeszłym roku Nagrodę Nobla” – mówiła.

Podczas audycji poruszono także możliwe typy zwycięzców literackiej Nagrody Nobla.

„Mam swojego faworyta już od lat, podejrzewam jednak że Akademia Szwedzka nie ma w planach nagradzania amerykańskiego pisarza Cormaca McCarthy’ego. Byłoby to absolutnie wspaniałe. Znam te kilkanaście nazwisk, które krążą wokół nagrody w tym czasie, bukmacherzy stawiają głównie na pisarki. Dwa, trzy nazwiska pojawiają się najczęściej: Jamaica Kincaid, wielokrotnie nagradzana amerykańska pisarka, karaibskiego pochodzenia, wielokrotnie także porównywana do nagrodzonej już literackim Noblem Tony Morrison, której twórczość również wpisuje się w ten trend oddawania głosu mniejszościom i mówienia o niewolnictwie. Drugim nazwiskiem, które się pojawia jest Anne Carson, kanadyjska poetka” – wytypowała rozmówczyni Michała Kłosowskiego.

Zapytana o główne trendy współczesnej literatury odpowiedziała, że „nieodmiennie pozostają nimi miłość i zbrodnia”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA