Jacek Liziniewicz: Ustawa reprywatyzacyjna jest niesprawiedliwa

Jacek Liziniewicz: Ustawa reprywatyzacyjna jest niesprawiedliwa

„Uważam, że ustawa reprywatyzacyjna jest po prostu niesprawiedliwa. Nie rozpatrywałbym jej tylko w ramach stosunków polsko-żydowskich. Wypłacanie 20 proc. właścicielom ziemskim w sytuacji, kiedy czasami te ich majątki się zachowują, są dzierżawione np. przed jedną osobę od agencji, trochę budzi mój moralny sprzeciw” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” Jacek Liziniewicz, dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”.

„Podam przykład chociażby majątku Raczyńskich pod Poznaniem (…) Ten majątek jest praktycznie w 100 proc. zachowany. Dlaczego ktoś miałby zamiast oddać im własność, która należy do skarbu państwa , miałby oddawać tylko 20 proc.? Rozumiem, że są trudne przypadki w reprywatyzacji, to nie jest prosta sprawa. (…) Ta ustawa jest zbyt uproszczona” – tłumaczył dziennikarz.

Liziniewicz odniósł się także do sporu wokół lokalizacji pomnika smoleńskiego.

„Wojny o pomniki wybuchają na całym świecie niestety. Tutaj z pewnością tra wojna nas czeka. Jak znam życie, to wrócimy do sytuacji spod krzyża w 2010 r. Platforma na pewno nie zmarnuje takiej okazji, żeby ją wykorzystać w kampanii wyborczej. To jednak przykre, że pamięć o ofiarach staje się zakładnikiem bieżącej walki politycznej. Rzeczywiście na Krakowskim Przedmieściu znalazłoby się miejsce na pomnik. Był moim zdaniem fajny pomysł pomnika światła, ale Hannie Gronkiewicz-Waltz skojarzyło się to z nazistami, co było absurdalne, ale nie odpowiadamy za czyjeś skojarzenia. Mam nadzieję, że w końcu do kogoś przyjdzie opamiętanie i jednak nie będzie podgrzewania atmosfery”.

back to top