Bogumił Łoziński: PiS ucieka od kwestii światopoglądowych

Bogumił Łoziński: PiS ucieka od kwestii światopoglądowych

„W PiS-ie temat [projektu obywatelskiego «Zatrzymaj aborcję»] jest traktowany jak taki zgniły kartofel. To, co się działo np. w zeszłym roku, pokazuje, że uciekają od kwestii światopoglądowych” – powiedział w poranku „Siódma – Dziewiąta” Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego”.

„Projekt obywatelski musiał mieć pierwsze czytanie, przeszedł bardzo dużą ilością głosów. Wiem, że wśród posłów PiS-u, taki zwykłych posłów, gdzie jest zdecydowana większość pro-liferów, czyli ludzi, którzy twardo opowiadają się za obroną życia jest pewne zniecierpliwienie i jednak chcieliby to prawo zmienić, chociażby w tym jednym względzie najbardziej drastycznym – aborcji chorych dzieci. Ale przepisy są takie, że to może trafić do komisji i może sobie tam czekać już do końca kadencji. Nie przypuszczam, żeby środowiska pro-life odpuściły, natomiast trzeba też mieć świadomość, że w tej chwili w TK jest wniosek jednego z posłów PiS o zbadanie zgodności z Konstytucją tej przesłanki eugenicznej. Z tego, co wiem, PiS będzie czekał na wyrok TK” – tłumaczył dziennikarz.

W rozmowie z Jarosławem Wydrą skomentował także rekonstrukcję rządu:

„Być może jest ot taki ruch – cała rekonstrukcja – pójścia do centrum, mając świadomość, że ten twardy elektorat i tak zagłosuje, i rozszerzenia elektoratu o elektorat centrowy – niezdecydowany, dla którego niektóre działania PiS-u były zbyt radykalne, jak chociażby pierwsza wersja ustaw sądowych. Wydaje mi się, że gra się toczy nie o zwycięstwo większością, ale o zwycięstwo większością konstytucyjną. Myślę, że to jest taka długofalowa strategia”.

back to top