Maciej Zaniewicz: Relacje polsko-ukraińskie są na lepszym poziomie, niż 3 lata temu

Maciej Zaniewicz: Relacje polsko-ukraińskie są na lepszym poziomie, niż 3 lata temu

„Poprzednia wizyta prezydenta Dudy [w 2017 roku] nie odbyła się w Kijowie, a w Charkowie. Trwała ona tylko jeden dzień. Wtedy mieliśmy do czynienia z okresem największego napięcia w relacjach polsko-ukraińskich na tle kwestii historycznych. Obecnie jest dużo lepiej i widać to po formule spotkania, do którego doszło w ubiegłym tygodniu” – powiedział Maciej Zaniewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). W rozmowie z Januszem Zalewskim oceniał ubiegłotygodniową wizytę prezydenta Dudy na Ukrainie.

Zdaniem eksperta PISM istnieje kilka znaczących różnic w wizycie prezydenta Dudy na Ukrainie w 2020 roku i w 2017.

„Poprzednia wizyta prezydenta Dudy [w 2017 roku] nie odbyła się w Kijowie, a w Charkowie. Trwała ona tylko jeden dzień. Wtedy mieliśmy do czynienia z okresem największego napięcia w relacjach polsko-ukraińskich na tle historycznym. Obecnie jest dużo lepiej i widać to po formule spotkania, do którego doszło w ubiegłym tygodniu” – stwierdził Maciej Zaniewicz.

„Tegoroczna wizyta trwała trzy dni i podzielona została na trzy etapy. Pierwsza część dotyczyła kwestii historycznych. Druga poświęcona była tematyce czysto politycznej. Prezydent Duda spotkał się wtedy z prezydentem i premierem Ukrainy, a także z szefem Rady Najwyższej. Ostatni etap dotyczył gospodarki. W Odessie doszło do Polsko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego” – mówił ekspert PISM.

„Dla Ukrainy Polska jest drugim największym partnerem handlowym, zaraz za Chinami. Dla Polski Ukraina nie jest tak ważna pod względem handlowym, ale jest szalenie istotna z powodu Ukraińców, którzy pracują w Polsce. Bez ich pracy byłoby ciężko wielu polskim pracodawcom” – dodał Maciej Zaniewicz.

„Jest to wizyta potrzeba po to, żeby nadać też nowe tempo procesom historycznym. Udało się osiągnąć pewien przełom. Ukraina wydała zgodę na rozpoczęcie prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych w niektórych miejscach, a w zamian chce, aby Polska odbudowała jeden z pomników upamiętniających żołnierzy UPA walczących z NKWD” – relacjonował gość Poranka.

Jak zauważył rozmówca Janusza Zalewskiego spotkanie w głównej mierze skupiało się jednak na kwestiach gospodarczych.

„Dobrze, że podczas omawianej wizyty dominowały kwestie biznesowe, a nie wzajemne wyrzuty historyczne” – stwierdził Maciej Zaniewicz.

W rozmowie poruszono też temat Inicjatywy Trójmorza.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA