Mariusz Świder o książce „Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium”

Mariusz Świder o książce „Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium”

„Książka pokazuje ponad 1000 lat historii relacji polsko-rosyjskich, a w szczególności obecności Polaków w Rosji i ich roli w budowaniu tego państwa” – powiedział Mariusz Świder, autor książki "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" (Wyd. Fronda).

„Najwięksi kompozytorzy (Strawiński, Szostakowicz), malarze (Wróbel, Orłowski) byli Polakami” – wymieniał autor książki.

Jak wskazywał rozmówca Janusza Zalewskiego wielkie miasta znajdujące się na Wschodzie (Moskwa, Kijów) założone zostały przez naszych przodków.

„Książkę zaczynam od tego, że Moskwa została założona przez plemię Wiatyczów. Zarówno Jan Długosz, jak i największy kronikarz rosyjski (Nestor) pisali, że Wiatycze pochodzą z Mazowsza i byli plemionami lechickimi. Kijów został z kolei założony przez Polan, a więc tych samych, którzy zakładali nasze Gniezno czy Poznań” – powiedział Mariusz Świder.

Według autora książki „Jak stwarzaliśmy Rosję” polska obecność na terenie naszego wschodniego sąsiada widoczna jest też dzięki kościołom wybudowanym przez Polaków.

„Ponad 100 lat temu na terenie Rosji (nie licząc Królestwa Polskiego) było 1500 kościołów. Stanowiły one spójnię dla Polaków, w tym dla zesłańców. Kościoły w Rosji zawsze były nazywane kościołami polskimi, tak jak np. Katedra w Moskwie” – mówił gość Poranka „Siódma9”.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

back to top

Partnerzy

ŻYWA WIARA